אלכוהול – הסם שלא מדברים עליו

אלכוהול בצורותיו השונות הוא חלק משמעותי בתרבות והחברה שלנו. אלכוהול מזוהה עם מסיבות, מצב רוח טוב, ארוחות חג ומפגשים עם חברים. לפעמים זהו כוס צ‘ייסר בבאר, לפעמים זוהי בירה על חוף הים. הוא חוקי ונגיש לכולם, ואנו אפילו נחשפים לקמפיינים פרסומיים המעודדים אותנו לצרוך אלכוהול. אך עבור רבים אלכוהול הוא מציאות אחרת; מציאות של התמכרות לאלכוהול עם תלות פיזית ונפשית והשפעות הרסניות על כל מעגלי החיים. על פי הערכות, בישראל ישנם כשבעים אלף מכורים לאלכוהול.

זה לא שאיננו מדברים על אלכוהול, אך השיח הציבורי סביב אלכוהול שונה במהותו מהשיח סביב סמים כמו קוקאין או הירואין. אלכוהול נתפס כמשהו חיובי העומד במרכזם של מפגשים חברתיים, תוך כדי התעלמות מוחלטת מהשפעותיו ההרסניות – שימוש ממושך באלכוהול גורם לבעיות רפואיות שונות, וזאת לצד בעיית ההתמכרות ופיתוח יחסי התלות עם הטיפה המרה. ניתן לפנות לעזרה למכון טיפול בהתמכרויות איכותי.

האם אני אוהב לשתות או האם אני מכור לאלכוהול

אז אתם נוהגים לשתות אלכוהול במהלך בילויי סוף השבוע ולפעמים גם כמה בירות במפגשים עם חברים. האם זה אומר שאתם מכורים לאלכוהול? לא בהכרח, למרות שצריכה גבוהה של אלכוהול יכולה להוביל בסופו של דבר להתמכרות.

ניתן לאפיין התמכרות לאלכוהול באופן הא:

  1. אי יכולת להפסיק את ההרגל – כאשר אינכם יכולים להפסיק עם הנוהג של שתיית אלכוהול. למשל אם אתם כבר סובלים מבעיות רפואיות שנגרמו בעקבות שתיית האלכוהול, אך עדיין אינכם עוצרים את הרגלי השתייה.
  2. כאשר הכמות הנצרכת הולכת וגדלה – אם פעם כוס בירה סידרה לכם את הראש, אך היום אתם צריכים כבר כמה כוסות בשביל להשיג את אותה ההשפעה.
  3. הופעה של תסמיני גמילה מאלכוהול – מה קורה במידה ואינכם שותים אלכוהול? האם אתם מתחילים להזיע, לרעוד, ואולי אף להזיע? אלו הם סימנים חמורים של התמכרות לאלכוהול
  4. המחשבות שלכם תמיד בענייני אלכוהול – כאשר אלכוהול הוא תמיד בתכניות שלכם. אתם בדרך הביתה ותמיד זוכרים לעבור בדרך לקנות אלכוהול. אתם מתעוררים בבוקר ומיד והדבר הראשון שאתם חושבים עליו הוא כוס האלכוהול.

התמכרות לאלכוהול – לעצור לפני שזה מתחיל

התמכרות לאלכוהול היא התמכרות חזקה, אך היא מתפתחת בצורה הדרגתית. אם שתיתם פעם אחת אלכוהול לא תהפכו למכורים. אך כדאי לזהות את שלבי הטרום התמכרות, זהו השלב שבו כדאי לעצור רגע לפני שתזדקקו לעזרה עם גמילה מסמים ואלכוהול במרכז גמילה. אם אתם נוהגים לשתות אלכוהול לעתים תכופות ו/או לשתות בכמויות גדולות, מכאו זה מתחיל. גם אם אינכם מדמיינים את עצמכם מכורים לאלכוהול, זכרו שלאף מכור לא היו כוונות להפוך למכור, זה פשוט קורה.